Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Benzersiz Bir Online Dergi Deneyimi

Bir moda blogger’ı olarak aradığım online dergi deneyimini bu programda buldum. İhtiyacım olan bütün özelliklere ücretsiz olarak sahip oldum. Artık her istediğim zaman dergi ve katalog hazırlayabiliyor, portföyümü genişletebiliyorum. Küçüklüğümden beri giyim kuşam ve aksesuarlar ilgi alanım olmuştur. Son birkaç yıldır bu ilgi alanımı daha profesyonel bir şekle soktum ve uzun soluklu bir moda blogger’ı ve tasarımcı olarak yoluma devam etmeye başladım. Şimdilerde, bloğuma düzenli yazılar, fotoğraflar, çizimler, röportajlar, videolar ve bazen mekan önerileri ekliyorum. Moda alanında dikkat çekebilmem için içeriklerimi gerçekten ama gerçekten iyi hazırlamalıyım ve bunları doğru kanallarda doğru insanlarla paylaşmalıyım. Günümüzde internet aleminde her alanda o kadar çok kaynak var ki insanların dikkatini doğru yerde toplamak acayip zor bir iş. Hem okurlara hem de müşterilerime portföy veya katalog göndermem gerektiğinde şöyle sıkıntılar yaşıyorum: Basılı olarak göndersem, bana çok pahalıya patlayabiliyor. Söz konusu moda olunca ucuz baskı da olmuyor. Kuşe kağıda bol fotoğraflı bir baskı kaça çıkıyor, ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Online olarak göndermeye kalkınca da boyut sıkıntı yaratıyor. PDF dosyası hazırlayıp gönderdiğimde insanların e-posta kutularında kallavi bir yer kaplıyor. Hal böyle olunca, kimisi de bırakın açmaya, indirmeye bile üşeniyor. Böyle böyle kaç okur veya müşteri kaybettim bilmiyorum. Bu gidişata bir dur demek için kolları sıvadım ve PDF dosyasını çok daha az yer kaplayacak bir e-dergiye dönüştürmek için araştırma yapmaya başladım. Daha önceden hiç dergi programı kullanmamış olmamın verdiği deneyimsizlikten, bir de karşıma çıkacak fiyatlardan çekiniyordum ama YUMPU Publishing endişelerimi boşa çıkardı ve hiç zorlanmadan müthiş bir dergi hazırlamamı sağladı.

Bu Programı Diğer Programlardan Daha İyi Kılan Özellikler

Daha önce bir program yardımıyla online dergi hazırlamamıştım ama burada iki dakika içinde tam istediğim gibi bir dergi yapabildim. Diğer programların birçoğunda daha dergi hazırlığına başlamadan kafam karıştı. Üstelik kimisi yüksek boyutlu PDF dosyamı yüklemekte epey yavaş kaldı.

Bunun dışında dikkat ettiğim ikinci şey fiyatlar oldu tabii. Dergi hazırlamaya ayıracak bütçem çok az. Ücretsiz olan programlar ya kaliteden kısmış ya da dergiyi reklama boğmuş. Bu şekilde dikkat çekilemez ve kişisel imaj oluşturulamaz. Ücretli olan uygulamalardan iyi görünenler de öyle ücretler istiyorlar ki düzenli dergi çıkardığımda ödemek neredeyse imkansız. Ücretsiz olan YUMPU Publishing'da aradığım özellikleri fazlasıyla buldum. Reklamsız versiyonu ve ödemeli planları da var ama büyük bir işletme kurana kadar ihtiyacım olmayacak muhtemelen.

Hazırladığım dergiyi masaüstü cihazların yanı sıra mobil cihazlarda da başarılı bir şekilde gösterebilmem de çok önemliydi. Burada, o da mükemmel biçimde halloldu. Sonuçta artık mobil dönemi, hemen her şeye cep telefonlarımızdan veya tabletlerimizden bakıyoruz. Derginin indirilmesine de izin verdim ki isteyenler cihazlarına indirsinler ve internet olmadığı zamanlarda, yolda işten eve giderken falan da okuyabilsinler.

Yirmi milyonun üstünde dergi örnekleri arasından “beni nereden bulacaklar” demeyin. Sitenin araması epey kuvvetli ve ilgi alanınıza uygun dergiyi milyonlarca okurun önüne getiriveriyor. Site dışında da öyle. Teknik konulardan anlamasam da herkes gibi ben de daha fazla okura ulaşmak istiyorum. Burada dergilerin Google başta olmak üzere SEO’su, yani arama motoru optimizasyonu yapılıyor ve aramalarda üst sırada çıkma olasılığınız artıyor.

Dergi, markanızı kullanmaya da izin veriyor. Ben de markamı yaratınca kesinlikle sayfalarıma ekleyeceğim. Şimdilik, kendi adımla hazırlıyorum. Hatırlamışken, yine çok önem verdiğim bir şey, sosyal medya kanallarında paylaşım. Facebook, Twitter ve Pinterest’te çok rahat paylaşım yapabiliyorum. Ayrıca, kendi siteme ve alışveriş sitelerine ekleyebiliyorum. Bu arada, sorun yaşarsanız üzülmeyin. Başka dergi yapma programlarda bulamayacağınız benzersiz bir destek de bekliyor sizi.

Online dergi hazırlamanın hakkını vermek için ücretsiz olarak sunulan çeşitli editörlerden de yararlandım. Bu editörler video, ses, bağlantı ve slayt gibi multimedya dosyalarını dergiye eklemenize izin veriyor ve onu interaktif bir hale getirmenizi sağlıyor. Bunlar dışında da derginize her an ulaşıp değişiklik yapabilirsiniz, renk ve boyut denemeleri yapabilirsiniz. Dergi, sayfa veya düzeltme sınırı olmadığı için istediğiniz kadar dergi taşarımları deneyebilirsiniz.

Online Dergi Hazırlamanın Birbirinden Pratik Aşamaları

Daha önce hiçbir dergi hazırlama programıyla deneyiminiz olmasa bile YUMPU Publishing'da sadece iki dakika içinde PDF dosyanızı bir online dergiye dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı?

Size birbirinden pratik olan hazırlık aşamalarını hemen anlatayım:

  1. PDF dosyanızı Word’de veya Excel’de hazırlayın. Photoshop bilen şanslı insanlardansanız daha da iyi.

  2. PDF dosyanızı web sitesine girer girmez solda göreceğiniz kısımdan yükleyin veya oraya sürükleyin.

  3. Bir hesap oluşturun. Ben sosyal medya hesaplarımdan biriyle kaydoldum ama siz isterseniz e-posta ve şifreyle kaydolabilirsiniz. Öyle yaparsanız aktivasyon mailiyle gelen bağlantıya tıklayıp hesap açma işleminizi tamamlamayı unutmayın.

  4. Profilinizi mutlaka doldurun. O sizin okurlara açılan pencereniz olacak. Ad, soyad, şehir, profil fotoğrafı ve kısa tanıtım önemli.

  5. Derginizi yayınlamadan önce gözden geçirin. Hata olmasa da hazır düzeltme şansınız varken belki değişiklik yapmak istersiniz.

  6. Her yerde paylaşın. Bloğunuzda, sosyal medya hesaplarınızda, e-postalarda…

Bu Deneyimi Yaşayın!

Online dergi hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı! PDF dosyamı yükledim ve sadece iki dakika içerisinde dergime kavuştum. Ücretsiz özelliklerle bu kadar harika bir iş çıkaracağımı açıkçası tahmin etmemiştim bile. Arama motoru optimizasyonu yapılmış, sosyal medyada paylaşılmaya hazır, interaktif dergimin kaç kere okunduğunu takip etmek için şimdiden sabırsızlanıyorum. Bu deneyimi  siz de yaşayın.

Cevap bırakın

Sinem Babaoglu

Güzel dış mekanları, aristocrat yemek düzenini, okumayı ve iyi filmleri severim. İş planım bana çok fazla boş zaman bırakmıyor fakat yapabildiğimde dışarı, seyahate çıkıyorum ve arkadaşlarımla buluşuyorum.