Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi tasarımı

Üniversiteden mezun olduktan sonra, çalıştığım reklam ajansından bir arkadaşımla buluştum. Sonra bu programda hazırladığım online dergimin hakkinda konustuk. İnternet ortamında bulunan hazır temalarla dergi tasarımının kolaylaştığını bahsettim. Bu programın dergi hazırlama aracının dergimle ilgili tüm detayları düzenlememe izin vermesinin ve tasarım işini çok kolaylaştırdığını anlattim ve dergimin ilk sayısını gösterdim. Mutlaka YUMPU Publishing’u kullanmasını tavsiye ettim.

Kendi özel dergini yarat

İnternet ortamındaki araştırmalarım sonucu bulduğum YUMPU Publishing ile başlayan online dergi yaratma yolculuğum, kazandığım tecrübeler ve arkadaşlarımla yaptığım paylaşımlarla tüm hızıyla sürüyor. İlk işim kullanımı kolay, hızlı ve ücretsiz bir dergi yapma programı bulmak olmuştu. Hayal kırıklıklarıyla sonlanan birkaç deneyimden sonra bu programın ile aradığım aracı bulduğumu biliyordum. Programı kullanarak aldığım sonuçlar da çok tatmin edici olmuştu, daha ilk sayıdan okurlardan aldığım pozitif yorumlar da cabası.Geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğim eski iş arkadaşım da Facebook’tan linkini paylaştığımda gördüğü online dergimin tasarımını çok başarılı bulmuş. Ajansta bir marka için online dergi tasarımı yaparken yaşadıkları zorluklardan bahsedince bu programın dergimi kolaylıkla düzenlememi sağlamak için sunduğu tasarım araçlarından bahsettim ona. PDF’te hazırladığım içeriği dakikalar içinde online dergiye dönüştürdükten sonra, dergimin logosunu, kullanacağım tagleri ve sayfalarımı teker teker dilediğim gibi düzenleme şansını bulmuştum. Üstelik bu programın 20 milyondan fazla dergiyi barındıran arşivinde bulunan dergi örnekleri dergi tasarımı konusunda insana fikir veriyor. Kültürden sanata, modadan spora pek çok alanda hazırlanan içerikler, kullanıcı dostu tasarımlarıyla milyonlarca okuyucuya ulaşıyor.

Kullandığın ekrana uyumlu dergi tasarımları

Hayatımızdaki ekranların sayısının hızla arttığı bir dönemden geçiyoruz. Televizyon izlerken akıllı telefonumuza bakıyor, tabletimizde oyun oynarken, Twitter’dan gelen bildirimleri kontrol ediyoruz. Arkadaşım böyle bir dönemde bir markanın online dergi yaratarak oluşturduğu içerikle hedef kitlesine ulaşmasının zorluklarından bahsedince, YUMPU Publishing ile oluşturduğum derginin en önemli özelliğine değindim. Online dergim masaüstü dahil, tablet ve mobil cihazlarla uyumlu. Yani okuyucular istedikleri cihazı kullanarak içeriğime ulaşabiliyor. Dergimin tasarımı da okunduğu ekrana uyumlu bir hal alıyor.

Hayatımızın bir başka gerçeği sosyal medya. Günlerimiz sosyal medya sitelerinde paylaşılan içerikleri okuyarak, beğenerek, yorumlayarak geçiyor. Böyle bir ortamda hazırladığım online dergimi bu sitenin sağladığı yerleştirme(embed) özelliğinden yararlanarak dilediğim sosyal medya sitesinde ya da blogumda paylaşabiliyorum. Böylece hem arkadaşlarım hem de takipçilerim online dergimden haberdar oluyor. Online dergimle ulaştığım kişi sayısı da buna paralel olarak hızla artış kaydediyor. Tüm bunları ücretsiz yapabiliyor olmak büyük ayrıcalık! Henüz çok taze olan online dergimi geliştirmek için ilerleyen günlerde, Google Analytics, reklamsız kullanım gibi özelliklerden faydalanmak istiyorum. Bu program bu özellikleri uygun ücret karşılığında hazırladığı farklı paketlerle kullanıcılarına sunuyor.

Online dergide de optimizasyon konusu önem kazanıyor

Arkadaşım reklam ajansında markalarla iç içe çalışıyor. Bugünlerin popüler konularından birinin SEO ve optimizasyon konusu olduğundan bahsedince, online dergimin içeriğini kullandığım tagler ve başlıklarla, Google gibi arama motorlarında ön sıralarda yer alabilecek şekilde optimize ettiğimden de bahsettim. SEO ve optimizasyon konusunda mesleği gereği gün geçtikçe uzmanlaşan ve konunun öneminin farkında olan arkadaşım Bu programın özelliğinden çok etkilendi.

Genç nesil çalışanların yoğun olarak çalıştığı bir ajans onlarınki. Gençlerin dikkat sürelerinin kısalığından bahsetti. Özellikleri okudukları yazılı içerik uzun soluklu olursa dikkatlerini toplamakta baya zorlanıyorlarmış. Aslında bu durum hepimiz için geçerli. Bunun farkında olduğum için online dergimde hazırladığım içeriklere dinamizm katmak için yanlarına mutlaka bir video ekliyorum. Moda dünyasından bir haberden bahsediyorsam güncel bir defileye yönlendiren linke yer veriyor, sinema dünyasıyla ilgili bir haber veriyorsam, yeni çıkan filmlerinin fragmanlarının yer aldığı kısa bir video paylaşıyorum. Arkadaşım bu özelliğe de bayıldı, bu fikri ajansta da sunacak. Onlar da markalar için online dergi tasarımı yaparken videolar için uygun bir alan ayırabilirler.

Dijital yayıncılık gittikçe daha popüler oluyor

Arkadaşıma online dergimi gösterince dijital yayıncılığın güç kazandığından bahsetti heyecanla. Bu programın gibi hızlı, ücretsiz ve kullanımı kolay dergi hazırlama programlarına ne kadar ihtiyaç duyulduğunu özellikle belirtti. Ben de aynı fikirdeyim.Bu devirde her alanda seçenek bolluğuyla karşı karşıya olsak da YUMPU Publishing gibi platformlar sundukları özelliklerle farkını ortaya koyup öne çıkmayı başarıyor. Platformun farklılaşmasına katkıda bulunan özelliklerinden biri de müşteri hizmetleri alanında kullanıcılardan desteğini esirgememesi. Online dergimi hazırlarken karşılaştığım küçük çaplı bir sorunda bile hemen müşteri destekleri kısmına yönelip, bekleme çilesi çekmeen hızlıca geri dönüş alıyorum.

Arkadaşımla sohbetimiz oldukça verimli geçti. Reklam dünyası çalışması zevkli olduğu kadar zorluklarla da dolu bir sektör. Şimdilerde de dijital dönüşümün hepimize yaşattığı sancılardan nasibini alıyor. Dijital yayıncılık markaların da gündeminde ve gün geçtikçe popülerleşecek gibi görünüyor.

Sohbetimizden sonra kendi dijital dergimi hazırlayarak doğru bir seçim yaptığımı ve çağa uygun davradığımı bir kez daha anladım. Gamze’yle birlikte küçük çaplı moda markamız için e dergi hazırlamakla da öngörülü davranıp gerekli bir adım atmışız. Şimdi önemli olan dergilerimizin içeriği daha fazla geliştirmenin yollarını bulmak olacak.

Cevap bırakın

Sinem Babaoglu

Güzel dış mekanları, aristocrat yemek düzenini, okumayı ve iyi filmleri severim. İş planım bana çok fazla boş zaman bırakmıyor fakat yapabildiğimde dışarı, seyahate çıkıyorum ve arkadaşlarımla buluşuyorum.