Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi Tasarımı Yapmak İsteyenler, Bu Yazılıma Dikkat!

Bir iç mimar olarak portföyümü online olarak sergilemem gerekiyor. Çevrimiçi programlar arasında gerek dergi tasarımı gerekse boyut olarak bu program bana aradığım özellikleri sundu. Artık takipçilerim ve müşterilerim yaptıklarımı katalog ya da dergi halinde daha kolay bir şekilde görüyor ve daha keyifli bir şekilde YUMPU Publishing’da inceleyebiliyor.

İşim itibariyle, yaptıklarımı sergilemem ve kişisel web sitemin yanı sıra, dekorasyon sitelerinde de boy göstermem şart. İç mimar arayan veya dekorasyon ihtiyacı olan müşterileri çekmek için en ideal yöntem bu. Halihazırda bana ulaşan müşterilere yaptıklarımı gösterebilmek için ise özel dosyalar hazırlamam gerekiyor. İç mimari ve dekorasyon genelde görsellerin kuvvetine dayandığı için, başka yere yüklemem gereken dosyalar da e-posta yoluyla göndermem gereken dosyalar da epey büyük boyutlu olabiliyor. Bu da pek elverişli bir şey değil.

Yaptığım dekorasyonları ve dekorasyon önerilerimi sunarken yaşadığım başka bir sıkıntı da okurların dikkatinin çok çabuk dağılması.

Parça parça iş veya öneri gösterdiğimde okur birine bakıp bir diğerini kolaylıkla geçebiliyor. Bu sorunlarıma çözüm düşünürken aklıma e-dergi hazırlamak geldi.

Bir dergi, bütünlüklü yapısıyla okuru çekerken elektronik olması onu hem maliyetsiz hem de kolay erişilebilir kılıyordu. Hemen online dergi programlarını araştırmaya başladım.

Piyasadaki dergi hazırlama programlarına göz attıktan sonra aradığımı bulamamıştım ve tam umudumu kesmek üzereydim ki, bu dergi programi ile karşılaştım. PDF dosyamı yüklediğimde onu otomatik olarak e-dergiye dönüştürüyor ve istediğim değişiklikleri yapmama olanak tanıyordu. İhtiyacım olan özelliklere ücretsiz olarak kavuşmanın yanı sıra aklımdaki dergi tasarımı için gereken adımı da artık atabilecek ve kendi markamı yaratabilecektim.

YUMPU Publishing'e hoş geldiniz. İnsanların içerik okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz!

Adım Adım Dergi Tasarımı

Dekorasyon söz konusu olduğunda bol bol yüksek kaliteli görsel kullanmak ve metinleri uzatmadan akıllıca yerleştirmek için elimden geleni yaparım. Hazırladığım dergiyi oldu bittiye getirmek yerine renklerle ve boyutlarla olabildiğince oynarım. Sadece kendi sektörümden bahsettiğime bakmayın. Sağlık, moda, turizm, otomotiv… Hangi sektörde olursanız olun kullanacağınız mecraya göre esnetebileceğiniz bir dergi tasarımı çok işinize yarayacaktır.

Hepinizin işine yarayacağını düşündüğüm için bu programda deneyimlediğim süreci size adım adım derginizi nasıl hazırlayabileçeğinizi anlatacağım:

  1. İlk olarak, PDF dosyanızı hazırlayın. Photoshop veya InDesign gibi tasarım programlarını kullanmayı biliyorsanız avantajlısınız ama Word ve Excel ile de aklınızdakileri hazırlayarak PDF formatına çevirebilirsiniz.

  2. Web sitesinin ana sayfasında sol üst köşede gördüğünüz PDF yükleme aracına dosyanızı yükleyin veya sürükleyin. Bu işlemi hesap oluşturmadan önce gerçekleştirebilirsiniz.

  3. Daha önceden açtığınız kayıtlı bir hesabınız yoksa yeni bir hesap açmanız gerekiyor. Hesap açmak da PDF yüklemek kadar kolay. Sağ üst köşedeki menüye tıklayarak ya sosyal medya hesaplarınızla ya da etkin bir e-posta adresi, şifre ve şifre tekrarıyla kaydolabilirsiniz.

  4. Etkin bir e-posta ile kayıt olduysanız sistem size bir aktivasyon bağlantısı gönderecek. Bu bağlantıya tıklayarak hesap açma işleminizi tamamlamış olacaksınız. O yüzden, kayıt ekranında verdiğiniz e-posta adresinin çalıştığına ve şifresini hatırladığınıza mutlaka emin olun.

  5. PDF dosyanız yüklendikten sonra, ücretsiz hesap da dahil olmak üzere bütün hesap türlerinde derginizde (veya birden fazla yükleme yaptıysanız dergilerinizde) değişiklik yapmanız, örneğin renkleri ve boyutları değiştirmeniz mümkün.

  6. Elektronik bir yayın hazırlamanın avantajlarından sonuna kadar yararlanmak için video, ses, slayt, fotoğraf albümü veya bağlantı gibi multimedyalardan yararlanmayı ihmal etmeyin. Bunlar derginizi daha interaktif hale getirerek okurlarınızla etkileşimi arttırır.

  7. Derginizi milyonların gözleri önüne serin. YUMPU Publishing'in aktif milyonlarca okuru var, sadece yüklenen dergi sayısı yirmi milyonun üzerinde. İndirme ayarını aktif hale getirirseniz okurlara derginizi indirme izni tanımış olursunuz. Böylece, derginiz mobil cihazlarda ve çevrimdışı halde bile okunabilir.

  8. Sosyal medyada paylaşım zamanı. Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında derginizi rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, web sitenize veya başka web sitelerine de entegre edebilirsiniz.

Bundan Sonra Bu Program ile Devam

Scripd ve Issuu gibi popüler yazılımlardan tutun, adı pek duyulmamış yazılımlara kadar internetin altını üstüne getirdim diyebilirim. Ücretsiz yazılımların genelde reklam ağırlıklı olduğunu gördüm. Gerçi reklamsız versiyonlarına da ödeme yapmaya hazırdım ama dergi tasarımı yönünden açıkçası beni tatmin etmediler. İddialı olan bazı yazılımlarsa gereğinden yüksek ücretleriyle kendilerinden geri durmama neden oldular.

Ücretsiz versiyonu bile istediğim özellikleri yeterince sunan YUMPU Publishing'u bulduktan sonra başka bir arayışa geçeceğimi sanmıyorum.

Kısacası istediğiniz her yerde. Hemen deneyin! Şimdi sadece YUMPU Publishing’da!

En başta, bütün cihazlar tarafından desteklenmesi, hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda sıkıntı yaşanmadan açılması benim için çok önemli. Milyonlarca okura ulaşması ve dergi örnekleri da büyük bir artı. Google gibi arama motorları için optimize edilmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmesi de öyle. Kendi markamı yaratmama imkan tanıması, istediğim platforma entegre edilebilmesi, sosyal medya kanallarında paylaşılabilmesi, multimedya eklememe izin vermesi ve dergimin kaç kere okunduğunu göstermesinin yanı sıra kullanıcılarına sağladığı benzersiz destek ile de benzerlerinden ayrılıyor.

Kısaca…

Sayfa sınırı olmadan sınırsız sayıda dergi yüklemek, hem de bunu ücretsiz yapmak benim için hayal olmaktan çıktı. Bu dergi yapma programla, dergilerimi ve kataloglarımı dilediğimce hazırlıyor, onları dilediğim her yerde paylaşıyor ve dilediğim her yere entegre ediyorum. Kişisel markamı çoktan oluşturdum. Sektörde daha fazla dikkat çekiyorum ve işlerim artık daha çok göz önünde. Reklamsız versiyona çok yakın zamanda geçeceğim ve ileride diğer ekstra özellikleri de denemeyi düşünüyorum. Online dergi yapmayı düşünüyorsanız size YUMPU Publishing deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim.

Cevap bırakın

Sinem Babaoglu

Güzel dış mekanları, aristocrat yemek düzenini, okumayı ve iyi filmleri severim. İş planım bana çok fazla boş zaman bırakmıyor fakat yapabildiğimde dışarı, seyahate çıkıyorum ve arkadaşlarımla buluşuyorum.