Dergi Tasarımı Yapmak İsteyenler, Bu Yazılıma Dikkat!

Bir iç mimar olarak portföyümü online olarak sergilemem gerekiyor. Çevrimiçi programlar arasında gerek dergi tasarımı gerekse boyut olarak Yumpu bana aradığım özellikleri sundu. Artık takipçilerim ve müşterilerim yaptıklarımı katalog ya da dergi halinde daha kolay bir şekilde görüyor ve daha keyifli bir şekilde Yumpu.com’da inceleyebiliyor.   

Dergi Tasarımı

İşim itibariyle, yaptıklarımı sergilemem ve kişisel web sitemin yanı sıra, dekorasyon sitelerinde de boy göstermem şart. İç mimar arayan veya dekorasyon ihtiyacı olan müşterileri çekmek için en ideal yöntem bu. Halihazırda bana ulaşan müşterilere yaptıklarımı gösterebilmek için ise özel dosyalar hazırlamam gerekiyor. İç mimari ve dekorasyon genelde görsellerin kuvvetine dayandığı için, başka yere yüklemem gereken dosyalar da e-posta yoluyla göndermem gereken dosyalar da epey büyük boyutlu olabiliyor. Bu da pek elverişli bir şey değil.

dergi tasarimi researchYaptığım dekorasyonları ve dekorasyon önerilerimi sunarken yaşadığım başka bir sıkıntı da okurların dikkatinin çok çabuk dağılması.

Parça parça iş veya öneri gösterdiğimde okur birine bakıp bir diğerini kolaylıkla geçebiliyor. Bu sorunlarıma çözüm düşünürken aklıma e-dergi hazırlamak geldi.

Bir dergi, bütünlüklü yapısıyla okuru çekerken elektronik olması onu hem maliyetsiz hem de kolay erişilebilir kılıyordu. Hemen online dergi programlarını araştırmaya başladım.

Piyasadaki dergi hazırlama programlarına göz attıktan sonra aradığımı bulamamıştım ve tam umudumu kesmek üzereydim ki, Yumpu.com ile karşılaştım. PDF dosyamı yüklediğimde onu otomatik olarak e-dergiye dönüştürüyor ve istediğim değişiklikleri yapmama olanak tanıyordu. İhtiyacım olan özelliklere ücretsiz olarak kavuşmanın yanı sıra aklımdaki dergi tasarımı için gereken adımı da artık atabilecek ve kendi markamı yaratabilecektim.

Yumpu’ya hoş geldiniz. İnsanların içerik okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz!

Adım Adım Dergi Tasarımı 

Dekorasyon söz konusu olduğunda bol bol yüksek kaliteli görsel kullanmak ve metinleri uzatmadan akıllıca yerleştirmek için elimden geleni yaparım. Hazırladığım dergiyi oldu bittiye getirmek yerine renklerle ve boyutlarla olabildiğince oynarım. Sadece kendi sektörümden bahsettiğime bakmayın. Sağlık, moda, turizm, otomotiv… Hangi sektörde olursanız olun kullanacağınız mecraya göre esnetebileceğiniz bir dergi tasarımı çok işinize yarayacaktır.

dergi process

Hepinizin işine yarayacağını düşündüğüm için Yumpu’da deneyimlediğim süreci size adım adım derginizi nasıl hazırlayabileçeğinizi anlatacağım:

 1. İlk olarak, PDF dosyanızı hazırlayın. Photoshop veya InDesign gibi tasarım programlarını kullanmayı biliyorsanız avantajlısınız ama Word ve Excel ile de aklınızdakileri hazırlayarak PDF formatına çevirebilirsiniz.
 2. Web sitesinin ana sayfasında sol üst köşede gördüğünüz PDF yükleme aracına dosyanızı yükleyin veya sürükleyin. Bu işlemi hesap oluşturmadan önce gerçekleştirebilirsiniz.2
 3. Daha önceden açtığınız kayıtlı bir hesabınız yoksa yeni bir hesap açmanız gerekiyor. Hesap açmak da PDF yüklemek kadar kolay. Sağ üst köşedeki menüye tıklayarak ya sosyal medya hesaplarınızla ya da etkin bir e-posta adresi, şifre ve şifre tekrarıyla kaydolabilirsiniz.
 4. Etkin bir e-posta ile kayıt olduysanız sistem size bir aktivasyon bağlantısı gönderecek. Bu bağlantıya tıklayarak hesap açma işleminizi tamamlamış olacaksınız. O yüzden, kayıt ekranında verdiğiniz e-posta adresinin çalıştığına ve şifresini hatırladığınıza mutlaka emin olun.
 5. PDF dosyanız yüklendikten sonra, ücretsiz hesap da dahil olmak üzere bütün hesap türlerinde derginizde (veya birden fazla yükleme yaptıysanız dergilerinizde) değişiklik yapmanız, örneğin renkleri ve boyutları değiştirmeniz mümkün.8
 6. Elektronik bir yayın hazırlamanın avantajlarından sonuna kadar yararlanmak için video, ses, slayt, fotoğraf albümü veya bağlantı gibi multimedyalardan yararlanmayı ihmal etmeyin. Bunlar derginizi daha interaktif hale getirerek okurlarınızla etkileşimi arttırır.
 7. Derginizi milyonların gözleri önüne serin. Yumpu’nun aktif milyonlarca okuru var, sadece yüklenen dergi sayısı yirmi milyonun üzerinde. İndirme ayarını aktif hale getirirseniz okurlara derginizi indirme izni tanımış olursunuz. Böylece, derginiz mobil cihazlarda ve çevrimdışı halde bile okunabilir.
 8. Sosyal medyada paylaşım zamanı. Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında derginizi rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, web sitenize veya başka web sitelerine de entegre edebilirsiniz.8

Bundan Sonra Yumpu.com ile Devam

dergi_tasarimi_yumpu_logoScripd ve Issuu gibi popüler yazılımlardan tutun, adı pek duyulmamış yazılımlara kadar internetin altını üstüne getirdim diyebilirim. Ücretsiz yazılımların genelde reklam ağırlıklı olduğunu gördüm.

Gerçi reklamsız versiyonlarına da ödeme yapmaya hazırdım ama dergi tasarımı yönünden açıkçası beni tatmin etmediler. İddialı olan bazı yazılımlarsa gereğinden yüksek ücretleriyle kendilerinden geri durmama neden oldular.

Ücretsiz versiyonu bile istediğim özellikleri yeterince sunan Yumpu.comu bulduktan sonra başka bir arayışa geçeceğimi sanmıyorum.


Kısacası istediğiniz her yerde. Hemen deneyin! Şimdi sadece Yumpu’da!

En başta, bütün cihazlar tarafından desteklenmesi, hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda sıkıntı yaşanmadan açılması benim için çok önemli. Milyonlarca okura ulaşması ve dergi örnekleri da büyük bir artı. Google gibi arama motorları için optimize edilmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmesi de öyle. Kendi markamı yaratmama imkan tanıması, istediğim platforma entegre edilebilmesi, sosyal medya kanallarında paylaşılabilmesi, multimedya eklememe izin vermesi ve dergimin kaç kere okunduğunu göstermesinin yanı sıra kullanıcılarına sağladığı benzersiz destek ile de benzerlerinden ayrılıyor.

Kısaca… 

Sayfa sınırı olmadan sınırsız sayıda dergi yüklemek, hem de bunu ücretsiz yapmak benim için hayal olmaktan çıktı. Bu dergi yapma programla, dergilerimi ve kataloglarımı dilediğimce hazırlıyor, onları dilediğim her yerde paylaşıyor ve dilediğim her yere entegre ediyorum. Kişisel markamı çoktan oluşturdum. Sektörde daha fazla dikkat çekiyorum ve işlerim artık daha çok göz önünde. Reklamsız versiyona çok yakın zamanda geçeceğim ve ileride diğer ekstra özellikleri de denemeyi düşünüyorum. Online dergi yapmayı düşünüyorsanız size Yumpu deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim.

14 thoughts on “Dergi Tasarımı Yapmak İsteyenler, Bu Yazılıma Dikkat!

 1. Merhaba, ben de mimar sinanda okuyorum. Şimdilik freelance olarak grafik tasarımı yapıyorum. Ancak bazı firmalara da görüşmeye gidiyorum. Kendim bir albüm oluşturdum ama bu hizmetin farkı nedir?

  1. Sağlanan bu hizmet ile pdf dosyalarınızı herhangi başka bir program kullanmadan dergiye dönüştürmeniz mümkün olacak. Bu program çok hızlı olmasının yanısıra çalışmalarınız internette kayıtlı olacak ve Google uyumlu olduğundan, işlerinizin başkası tarafından görünmesine olanak sağlayacaktır.

 2. Anladığım kadarıyla sadece dergi oluşturmak dışında dergiyi bir çok kişinin online aramalarda görmesi açısından da avantajlı. Ama hazırladığım katalog googleda bulunabilir mi?

  1. Evet. Çalışmalarınızı bulundurarak oluşturacağınız derginiz, SEO optimize edilmiş olacak ve ayrıca sağlanacak analytics entegrasyonu ile, nereden hangi yaş grubundan kaç kişinin ne kadar süre ile çalışmalarınızı takip ettiğini de görebileceksiniz.

 3. Ben dosyalarımın bir kısmını yükledim çok kullanmadım ama formatlamada bir kaç özellik olsaydı daha güzel olabilirdi gibime geldi. Ama yine de kullanım açısından hızlı ve pdf dosyalarını tek tek oluşturup göndermekten daha avantajlı olabilir.

  1. Bu program aslına bakarsanız kaliteli ve basit olmasının yanısıra sürekli olarak da güncelliyorlar. Bu yüzden beklentileri karşılıyor.

 4. Program güzel görünüyo, sayfa geçiş efektler ve format kalitesi de hoş ama ne kadar efekt varsa o kadar yavaşlar diye bi düşüncem var. Özellikle mobil kullanımda yavaşlama yapıyor mu?

 5. Güzel bir program herkese tavsiye ederim. Katalog oluşturmak, profesyonel dergi görünümünde ürün tanıtımı yapmak ya da online dergi çıkarmak için gayet güzel. Ben şu an kendi blogumda da kullanıyorum.

 6. Ben emlakçılık yapıyorum. Ben de kullandım. Başka emlakçılarla anlaşırken elimizde ne var ne yok göstermek için kullanıyoruz. Fotoğraf ve açıklamalarımızı atıyoruz, dergi gibi bir broşürümüz oluyor.

 7. İç mimarlık tasarımlarımı ekleyerek kendi portfölyemi oluşturdum. Hem iş bulurken hem de yüksek lisans başvurumda çok güzel görünümlü ve basit bir programla yapmış olduğum dergiler çok yarar sağladı.

 8. Ben de yeni kullanmaya başlayacağım, gördüğüm kadarıyla özellikle başkalarına karşı işine özen gösteriliği hissini veriyor.

 9. Ben de sizde gördükten sonra kullanmaya başladım. Aslında bence kullanım alanı biraz daha eksik yazılmış. Ben pazarlamacı olarak çalışıyorum. Ürün katalog sunumları için de bence oldukça ideal.

 10. Mobil kullanımda ne kadar avantajlı olur emin değildim ama internette mobil kullanımıyla ilgili çok güzel yorumlar okudum. Eğer mobilde gerçekten kullanım kolaylığı varsa tüm katalog gösterimlerimi ipadden yapmak çok iyi olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *